KRİPTO PARA DÜNYASI
Bitcoin
2,088,786
Ethereum
112,043
BNB
13,239
XRP
20.79

SEC, Stabilecoinler Üzerin’de Otorite Çalışmaları

SEC, Stabilecoinler Üzerin’de Otorite Çalışmaları

ABD HAZİNE BAKANLIĞI VE DİĞER DEVLET KURUMLARININ BU HAFTA SEC’İN STABLECOİN’LER ÜZERİNDEKİ YETKİSİNİ AÇIKLAYAN BİR RAPOR YAYINLAMASINI BEKLİYOR.

Bloomberg tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre, Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yakında stablecoinler üzerinde yetki sahibi olabilir.

ABD düzenleyici kurumları, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ABD’nin stablecoin sektörünü düzenleme çabalarına öncülük edeceği konusunda anlaştıkları bildirildi. 26 Ekim tarihli Bloomberg raporuna göre, “konuya aşina olan” isimsiz kaynaklar, SEC mevzuat önerme ve stabilcoin endüstrisini denetleme konusunda kontrolü ele almak için ABD kurumlarıyla bir anlaşmaya vardığı söyleniyor.

SEC, Stablecoinleri Düzenlemek İstiyor.

Bloomberg’in haberine göre, ABD Hazinesi ve diğer devlet kurumlarının yakında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) stablecoin’ler üzerinde yeni yetki veren bir rapor yayınlayacağını iddia ediliyor.

Tether’in USDT sabit parası, Circle’ın USD Coin’i gibi merkezi olarak sabit paralara ve ayrıca Binance USD, TrueUSD ve Pax Dollar gibi diğerleri için geçerli olacak. Şu anda banka mevduatlarına uygulananlara benzer şekilde kurallar, stablecoin şirketlerinin lisans almasını gerektirecek. Bu yaklaşım, gelecekte ticari bir banka olmayı planlayan Circle gibi stablecoin şirketlerinden destek aldı.

Şimdiye kadar, SEC özellikle ICO’lar veya benzer satışlar yürüten şirketleri düzenlemeye odaklanmıştı. Kaynaklara göre, SEC’in sektör üzerindeki  “önemli otoritesinin” Hazine Bakanlığı’nın bu hafta yayınlanması planlanan gelecek stablecoin raporunda resmen açıklanacağını da düşünülüyor.

Rapor ayrıca, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Hazine Departmanının tokenlerle ilgili düzenleyici yargı yetkisini de netleştirecek.

Bu hafta yayınlanması beklenen rapor, daha önce ABD yetkilileri tarafından yapılan yorumları güçlendirebilir. Stablecoin’ler için yeni düzenleyici standartların önünü açmaya devam edebilir. Bloomberg, “Rapor ayrıca Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunun (CFTC) stablecoinleri denetlemede bir rolü olduğunu da teyit edecek” dedi.

SEC başkanı Gary Gensler, düzenleyici organının, doğal risklerinden bağımsız olarak stabilcoinleri içeren bir kategori olan yatırımlarda yer alan tüm belirteçleri denetlemeyi hedeflediğini söyledi. Gensler daha önce stablecoin’leri “poker chipleri” benzetmesinde bulunmuştu; her ikisinin de riskli yatırımlar için kolay bir aracı olduğunu ima etti. Ayrıca, kripto paralar fiyatların düşme olasılığı nedeniyle risk taşır. Hiçbir büyük stablecoin değerinde tam bir çöküş yaşamamış olsa da, düzenli olarak küçük fiyat dalgalanmaları meydana geliyor.

Related Posts

Leave a Reply