KRİPTO PARA DÜNYASI
Bitcoin
1,119,581
Ethereum
60,747
BNB
6,607.4
XRP
17.75

SEC Bitcoin Vadeli İşlem ETF’sine İzin Vermeye Hazırlanıyor!

SEC Bitcoin Vadeli İşlem ETF’sine İzin Vermeye Hazırlanıyor!

Bloomberg’in haberine göre SEC, ilk ABD Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin ticarete başlamasına izin vermeye hazırlanıyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, konuya aşina olan kişilere göre, ABD Bitcoin vadeli işlem borsasında işlem gören ilk fonun kripto para sektörü için havzalı bir anda işlem görmeye başlamasına izin vermeye hazır. Kararı tartışırken adının açıklanmamasını isteyen topluluk, düzenleyicinin ürünlerin gelecek hafta ticarete başlamasını engelleme olasılığının yüksek olmadığını söyledi. Regülatörün daha önce reddettiği Bitcoin ETF başvurularının aksine, ProShares ve Invesco Ltd. tarafından sunulan teklifler vadeli işlem sözleşmelerine dayanmaktadır ve SEC Yönetim Kurulu Başkanı Gary Gensler’in “önemli yatırımcı korumaları” sağladığını söylediği yatırım fonu kuralları kapsamında dosyalanmıştır.

Bitcoin 58.800 doların üzerine çıkarak Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye tırmandı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi Nisan ayında 64.869 dolar ile rekor seviyeye ulaştı.

SEC geçmişte kripto alanının yatırımcı tehlikeleriyle boğuştuğunu savundu.  Bitcoin’in son üç tam yıllık getirisi% 74’lük bir kayıp, ardından% 95 ve% 305’lik kazançlar oldu. Ek olarak SEC, fonların kripto para birimlerine veya ilgili ürünlere yeterince değer vermek için gerekli bilgilere sahip olup olmayacağını sorguladı. Ayrıca, fonlar tarafından tutulan madeni paraların sahipliğini doğrulama ve bilgisayar korsanlarının tehdidi hakkında sorular da olmuştur.

Ağustos ayında, Gensler, 1940’ların bir yasası uyarınca açılan Cme’de işlem gören Bitcoin vadeli işlemlerine dayanan fonları tercih edeceğini belirttiğinde ruh hali değişti. Bu tutumu geçen ayın sonlarında yineledi.

Bu, vadeli işlem destekli bir dosyalama dalgasına ve ihraççılar arasında onayın yakın olabileceğine dair dizginsiz iyimserliğe yol açtı. Spekülasyon, bu hafta Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine yükselen Bitcoin fiyatında sağanak bir toparlanmaya yol açtı. Dünyanın en büyük kripto para birimi, Temmuz ayı sonlarında 30.000 $ ‘ın altına düştüğünden bu yana iki katına çıktı.

Vadeli işlem destekli dört Bitcoin ETF’si bu ay ABD borsalarında işlem görmeye başlayabilir ve VanEck ve Valkyrie’nin başvuruları için son tarihler de yaklaşıyor. Bu arada, Kanada’da ve Avrupa’da düzinelerce kripto para borsası ürünü piyasaya sürüldü. Valkyrie yorum yapmayı reddetti.

Related Posts

Leave a Reply