KRİPTO PARA DÜNYASI
Bitcoin
714,933
Ethereum
43,551
BNB
5,786.3
XRP
13.73
Bitcoin bir ülkenin resmi para birimi olacak!

İşte Bitcoini Kontrol Edenler!

Bitcoin, kurucusu Satoshi Nakamato tarafından kontrol edilmiyor. Herkes bu şekilde biliyor olabilir ama Bitcoin çok geniş ve kapsamlı bir kripto para olduğunu unutmamak lazım. Bir kişi ve ya da kuruluş tarafından kontrol edilmiyor. Peki kim kontrol ediyor? İşte Bitcoini Kontrol Edenler!

İşte Bitcoini Kontrol Edenler!

İşte Bitcoini Kontrol Edenler!

Bitcoin çekirdek kodu açık kaynaklı bir yazılımdır ve birçok bağımsız geliştirici tarafından desteklenmektedir. Bu geliştiriciler arasında gayri resmi bir hiyerarşi var. Pierter Wuille ve Gregory Maxwell gibi geliştiriciler Bitcoin’i geliştirmek için uzun yıllar harcadıklarından, bu iki kişinin fikirleri daha önemli hale geldi.

Wiiille ve Maxwell gibi geliştiriciler, Bitcoin yazılımlarını değiştirme hakkına sahiptir. Ancak bu, Bitcoin’in bu kişiler tarafından yönetildiği anlamına gelmez. Bitcoin Core kodunu değiştirmek için diğer yazılım geliştiricilerinden onay alınması gerekmektedir.

Bu topluluğa giren yeni yazılım geliştiricilerin kendilerini kanıtlamak için bir süre çalışması gerekir. Hepimizin bildiği gibi, Bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlıdır. Teorik olarak, Bitcoin çekirdek kod geliştiricileri sınırı 21 milyon artırabilir.

Bitcoin’i etkileyen bir diğer grup ise Bitcoin madencileridir. Madenciler; blok zinciri ağı üzerindeki işlemlerin kayıt altına alınması, transferlerin onaylanması ve veri transferlerinin gerçekleştirilmesi gibi ömür boyu görevlerini yerine getirirler. Bu görevi yerine getirirken karşılığında bitcoin ödülleri ve işletme masrafları alacaklar. Binlerce hissedarı olan bir varlık havuzu, Bitcoin madencilik endüstrisine hakimdir.

Bu havuzlardan öne çıkanlar:

  • F2Havuzu (% 18.7)
  • Poolin (% 15.4)
  • AntHavuz (% 13.4)
  • BTC.com (% 12.8)
  • Ve diğerleri (% 39.7)

Bu havuzlar teorik olarak Bitcoin blok zincirini manipüle edebilir. Bunu yapmak için, ağın en az% 51’ini kontrol edecek bir kartel oluşturmaları gerekir. Bitcoin’i etkileyebilecek bir diğer organizasyon da Bitcoin Whale’dir. Tüm Bitcoin adreslerinin yaklaşık% 40’ı 1.000 BTC veya daha yüksek Bitcoin’e sahiptir. Balinaların bazen fiyatları damping yoluyla manipüle ettiğini görüyoruz. En güvenilir forex Şirketleri hangiler?

Bitcoin güncel fiyatı için buraya tıklayınız.

Bitcoini Kontrol Edenler

  • Bitcoin çekirdek kod geliştiricileri
  • Bitcoin madencileri
  • Bitcoin balinaları

Kısacası bir kişi ya da kuruluş Bitcoin’i yönetmez. Bitcoin, birleşik (kar) birleşik geniş bir yapı tarafından kontrol edilir. Bu durum kripto para piyasasında ademi merkeziyet kavramı ile açıklanabilir.

Daha fazla kripto para haberlerini okumak için buraya tıklayınız.

Related Posts

Leave a Reply