KRİPTO PARA DÜNYASI
?
?
?
?
Ethereum 3 Bin Doları Aştı!

Ethereum Fiyatını Etkiyen Faktörler

Hemen hemen tüm kripto para birimleri, merkezi otoriteden bağımsız hareket eder, ancak belirli faktörlere göre değer kazanır veya kaybeder. Bu faktörler çoğu kripto para biriminde ortak olsa da, belirli olaylar özellikle belirli kripto para birimlerini etkileyebilir. Bu yazıda Ethereum (ETH) kripto para birimi ve Ethereum Fiyatını Etkiyen Faktörler ‘e bakacağız. Ancak devam etmeden önce, Ethereum kripto para biriminin ortaya çıkışını ve özelliklerini anlamak, konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ethereum Fiyatını Etkiyen Faktörler Nelerdir?

Ethereum Ortaya Çıkışı

Ethereum (ETH) dijital para birimi ilk olarak Vitalik Buterin tarafından 2013 sonunda üretildi. Ethereum (ETH) ilk olarak bir altcoin olarak kabul edilmesine rağmen, diğer altcoinlerden daha yüksek işlevlere sahiptir. Ayrıca değerlemeleri yüksektir. Nitekim Ethereum, Bitcoin’in en büyük rakiplerinden biri olarak görülüyor ve Ethereum’un Bitcoin’in tahtında olup olamayacağı tartışılıyor. Ethereum (Ethereum), 2016 yılında Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) gibi iki farklı kripto para birimine bölünmüş ilk forkunu (fork) yaşadı. 7 Eylül 2018 itibariyle, Ethereum şu anda 222 dolarlık işlem fiyatı ile ikinci en yüksek piyasa değerine sahip. ETH güncel fiyatı için buraya tıklayınız. En güvenilir forex Şirketleri hangiler?

Ethereum’un Temel Özelikleri

Her kripto para birimi gibi Ethereum da onu diğer kripto para birimlerinden ayıran belirli özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden bazılarına bir göz atalım:

Bitcoin’i etkileyen faktörleri de öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ethereum Fiyatını Etkiyen Faktörler

Akıllı Sözleşmeler

Ethereum’u diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri şüphesiz akıllı sözleşmelerdir. Bu özellik sayesinde, Ethereum blok zincirindeki yazılım geliştiricileri kendi projelerini oluşturabilir ve bunları Ethereum blok zincirine entegre edebilir. Akıllı sözleşme işlevini bir örnekle daha net gösterelim: Google Play mağazasında binlerce uygulama var. Belirli kurallar karşılandığı sürece, herhangi bir yazılım geliştiricisi bir uygulama yazıp burada yayınlayabilir ve diğer kullanıcılar bu programı indirebilir. Akıllı sözleşme işlevi aslında bu şekilde çalışır. Bu durumda Ethereum (ETH) Google Play Store olarak kabul edilebilir. Diğer bir deyişle, Ethereum açık kaynak kodludur ve yazılım geliştiricileri, belirli kuralları karşıladıkları sürece burada belirli işlevleri entegre edebilirler.

Hızlı Onay Alma Özelliği

Ethereum ile gerçekleştirilen işlemlerin onaylanması çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bilindiği gibi kripto para birimleri ile yapılan her işlem için belli bir onaylama süresi bulunmaktadır. Bu süre Bitcoin için yaklaşık olarak 10 dakikadır. Fakat her geçen gün bu süre artmakta ve uzun süren bekleyişler yaşanmaktadır. Ethereum için bu işlemler 10 saniye gibi oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Farklı Bir Para Birimi Amacı

Ethereum’un işlevlerini açıklarken Bitcoin kullanmak, bu işlevlerin daha iyi anlaşılması açısından daha faydalı olacaktır. Bitcoin üretiminin temel amacı TL, Dolar ve Euro gibi para birimlerine alternatifler oluşturmaktır. Ancak bu Ethereum’da (ETH) farklıdır. Ethereum’un kendisi bir para birimi olduğu için herhangi bir para biriminin yerini alamaz. Bu açıdan Bitcoin’den farklı bir amaç için üretildiğini söylemek kolay.

 

 

 

 

Leave a Reply