KRİPTO PARA DÜNYASI
Bitcoin
2,093,779
Ethereum
112,319
BNB
13,226
?

Bitcoin Madenciliği(Mining) Nasıl Yapılır?

Bitcoin ,son yıllarda en popüler ve en çok konuşulan konulardan biridir. Peki Bitcoin Madenciliği(Mining) Nasıl Yapılır? Bu yazımızda sizlere trendi kıran ve tüm dünyaya yaygın olarak yayılan kripto para ticaretinin kralı olan Bitcoin madenciliği (üretimi) hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağım. Yazımızda Bitcoin madenciliğinin temel çalışma mantığını, Bitcoin’in üretim yöntemini, Bitcoin üretebilecek prosedürler, donanım ve yöntemleri tanıtacağız.

Bitcoin Madenciliği(Mining) Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği(Mining) Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin piyasasındaki finansal işlemleri doğrulamak, transferler sağlamak ve yeni Bitcoin üretmek için kullanılır. Bitcoin madenciliği, en hızlı blokları oluşturan ve işlemleri onaylayan kullanıcıları ödüllendirmek için blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir sistemle birlikte kullanılır. Her yeni bitcoin üretildiğinde oluşan bloğun zorluk seviyesi artmaktadır, bu nedenle madencilik için çok güçlü bir işlemciye sahip bir bilgisayar gerekmektedir. BTC güncel fiyatı görmek için buraya tıklayınız.

Diğer bir deyişle, Bitcoin madenciliği sadece blok zincirine işlem eklemekle kalmaz, aynı zamanda yeni Bitcoin’ler de çıkarır. Madencilik süreci, son eylemi bloklar halinde derlemek ve hesaplama problemini çözmeye çalışmaktır. Bulmacayı çözen ilk katılımcı, bir sonraki bloğu blok zincirine yerleştirir ve ödülleri toplar. Ödüller, işlem ücretleri (madene Bitcoin şeklinde ödenen) ve yeni çıkarılan Bitcoin’ler dahil olmak üzere madenciliği teşvik eder. Piyasada bulunabilecek maksimum bitcoin sayısı 21 milyondur. Burada ortak bir soruyu cevaplayalım. Maksimum bitcoin sayısına ulaşıldığında madencilik sona erecek mi? Cevap elbette değil. Madencilerin Bitcoin’de yapılan işlemleri sürekli olarak onaylamaları gerekir. Temel bir teknolojik güncelleme yoksa, maksimum bitcoin sayısına ulaşılsa bile, madenciler çözdükleri işlemler için ödüllendirilecekler, yani bitcoin kazanacaklar. Bu madenciliğin devam etmesini sağlayacaktır. En güvenilir forex Şirketleri hangiler?

Bitcoin Madenciliği(Mining) Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği(Mining) Tam Olarak Nasıl Çalışıyor?

Tüm Bitcoin işlemleri ve transfer işlemleri, Bitcoin’e bağlı bir blok zinciri kaydında işlenir ve üyelerin her işlemi onaylaması gerekir. Üye bitcoin işlemini onayladığında ilgili tutar cüzdanınızdan düşülerek karşı tarafa eklenecektir. Bitcoinlerinizi dijital bir cüzdan aracılığıyla tutar ve saklarsınız. Bu cüzdanın adresine herkes erişebilir ve hatta bakiyenizi kontrol edebilir, ancak onlar sizin kim olduğunuzu bilmiyorlar. M-cüzdanın şifrelenmesi iki farklı katman üzerinden de yapılabilir. Birisi sizinle genel bir parola kullanarak iletişim kurabilir ve yalnızca size özel bir parolayı kullanarak işlem gönderip alabilirsiniz.

 

Madencilik sayesinde bu transfer işlemleri blockchain’e eklenerek işlenir ve yapılan ve yapılacak tüm Bitcoin işlemleri blockchain kaydındaki herkes tarafından görüntülenebilir. Madenciler, işlemin sonunda bloğu tamamladıkları için ödül olarak belirli miktarda BTC ödülü alırlar. Bitcoin işlemlerinin sayısının artmasıyla birlikte bloğun uzunluğu da oldukça uzundur (bunu bir kitaptaki bir kayıt gibi düşünün). Maksimum BTC sayısına yaklaşıldıkça, her blok için ayrılan ödül BTC miktarı zamanla azalacaktır. Tüm bu sistemler Bitcoin üreten ve işleyen yazılım altyapısında izlenir ve onaylanır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapabilmek için öncelikle bir internet bağlantısına ve uygun donanıma / sistemlere ihtiyacınız var. Bitcoin madenciliği çalışması, üretilen bloğun şifrelenmiş bir versiyonunu oluşturmak ve doğrulamaktır. Yukarıda bahsedildiği gibi, bu bloklar Bitcoin sistemi içinde gerçekleştirilen finansal işlemleri içerir. Bitcoin madenciliği şu anda ASIC ekipmanı üzerinde gerçekleştirilmektedir. Transferi bir sonraki yazının hemen ardından yapacağız.

Bitcoin madenciliği yapabilmek için birden fazla yol var;

  • Donanım ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak
  • Cloud Mining ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak
  • Bilgisayar ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak(Bu kısım donanım ile benzeşiyor, bilgisayarınızdaki donanım kullanılıyor ancak sadece bilgisayar ile yapılan madenciliği ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz.

Donanım ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

Donanım ve Bitcoin madenciliğinin kâr getirebilecek ve Bitcoin üretimine devam edebilecek en önemli olay olduğu söylenebilir. 2010 ve 2013 yılları arasında bilgisayar üretiminin altın çağını yaşarken, ASIC cihazları artık üretim için kullanılabilir. Öyleyse, ASIC cihazları ve donanımı hakkında konuştuğumuzda, neden bahsediyoruz? ASIC cihazları, uygulamaya özel entegre devrelerdir. Sadece kullanılacak alan için çok özel ve anlaşılması kolay tanımlarla üretilirler. Bu nedenle, Bitcoin madenciliği için ASIC ekipmanı üretilir ve yalnızca Bitcoin madenciliği için kullanılır. Elbette belirli ASIC cihazlarında farklı madeni paralar üretilebilir ancak bu başka bir makalenin konusu. Yıllar geçtikçe, Bitcoin kullanımının artması (hala hedef seviyeye ulaşmaması) ve borsaların işlem görmeye başlamasıyla birlikte üretilen blokların seviyesi ve yüksekliği de arttı. ASIC cihazının kapasitesi de yüksek olmalıdır. Artık ayda 0.16 BTC kazanabileceğiniz bir ASIC cihazının ortalama maliyeti, 12 ayda 1.000 dolarlık bir yatırımla orijinal seviyesine geri döndü.

Antminer, Dragonmint ve Avalon ile Bitcoin Madenciliği(BTC Mining)

500 dolardan başlayan Antminer serisi, Dragonmint ve Avalon serisi var. Antminer’in son cihazı S9, 20.000 TL’den başlıyor. Yurtdışında satılan bu ekipmanların fiyatları, ülkemize giriş fiyatından dolayı gümrüğe takıldıkları için oldukça yüksektir. Amazon ve Türkiye’deki popüler e-ticaret sitelerinden satın alınabilir. Yıl sonunda tahmini olarak 0,01 BTC oluşturmak için en az 320 GHz işlemci kapasitesine sahip olmanız gerekir. Gelecekte bu talep, mevcut sistem boyutuna ve Bitcoin fiyatına bağlı olarak değişebilir. Birçok madencilik ekipmanı tükendiğinden fiyatlar keskin bir şekilde yükseldi. Tabii burada böyle bir durum var. Yüksek fiyatlardan satın alınan bu cihazları doğrudan kullanamazsınız. Önce kurmalı, üretim ağına veya üretim havuzuna dahil etmeli ve ardından elektrik faturasını hesaplamalısınız.

Aynı odada birden fazla cihaz varken sessiz çalışmayan, çok fazla elektrik tüketen ve hayvan ısısı yayan bu cihazlar korunmalıdır. Sanırım, sözümü evde yapma. Hem sıcaklık hem de elektrik faturaları beklenmedik seviyelere ulaşabilir.

Bitcoin Madenciliği(Mining) Nasıl Yapılır?

Cloud Mining ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

Donanım maliyeti yüksek ve elektrik faturası da yüksek. Diyelim ki 100 dolarınız var. Para, Bitcoin madenciliği için kullanılabilir mi? Cevap Evet. Bulut tabanlı bir web hizmetine kaydolmak için birden fazla cihaz kullanarak, üretime başlamak için çevrimiçi cihaz gücü kiralayabilirsiniz. Bunun için Bitcoin üretmek için Dualmine, Genesis-mining, S4mining (Turkish Initiative) gibi platformları kullanabilirsiniz. Elbette Bitcoin üretiminin zorluğundan dolayı ilk etapta donanımdan daha düşük olsa bile belli bir miktar fedakarlık yapmalısınız. S4mining ana sayfasında, ne kadar yatırımla kaç bitcoin üretebileceğinizi gösteren bir hesaplama tablosu var.
Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Related Posts

Leave a Reply