KRİPTO PARA DÜNYASI
Bitcoin
1,118,630
Ethereum
60,688
BNB
6,604.4
XRP
17.74
Bitcoin haberleri: Bitcoinden vergi mi alınacak?

Bitcoin haberleri: Bitcoinden vergi mi alınacak?

Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının beklediği regülasyonlara ilişkin daha fazla detay ortaya çıkmaya devam ediyor. Gün içerisinde açıklama yapan SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör yasal düzenlemelerin ana başlıkları hakkında açıklama yaptı.

 

Bitcoin haberleri: Bitcoinden vergi mi alınacak?

Bitcoin haberleri: Bitcoinden vergi mi alınacak?

 

Bir açıklama da Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt’tan geldi. Şenyurt kripto varlıkların ve bunlardan elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesinde dikkate alınacak hususları açıkladı.

 

Şenyurt şu ifadeleri kullandı:

“Kripto varlıklarda vergilendirilebilecek 3 tür kazanç var: Platformların kazançları, mâdencilerin kazançları, yatırımcıların kazançları. Yatırımcıların kazançları şu ân vergilendirilebilir değil, yasada yeri yok. Vergilendirme için yasal düzenleme lâzım. Öncelikle kripto varlıkların tanımı yapılmalı. Dünyada genel eğilim, gayrı maddî varlık olduğu yönünde. Tanımın Gelir Vergisi Kânunu’na eklenmesi lâzım. Ardından vergilendirme yapılabilir.

Platformlar aracılığı ile elde edilen kazançlar stopajla, yurt dışından elde edilen kazançlar ise beyan ile vergilendirilebilir. Ülke içinden kazançlara %5-10 arasında, yurt dışından kazançlara ise %40’a varacak vergi konulabilir. En güvenilir forex Şirketleri hangiler?

Kripto varlıkların KDV’den istisnâ edilmesi gerektiğini, BSMV’nin ise alınabileceğini, yurt içi yatırımın vergilerle teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurt dışı işlemler ülkeler arası otomatik bilgi değişimi ile görülecek.”

Sık sık tartışılan “geçmişe yönelik kripto varlık vergisi alınacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Şenyurt; “Kânunların geriye yürümezliği ilkesi gereğince, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirme söz konusu olmayacaktır.” dedi.

 

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

 

Bitcoin haberleri: Bitcoinden vergi mi alınacak? – Bitcoin haberleri – BTC haberleri

Daha fazla haber ve analizler için bizleri Twitter ve İnstagram takip edebilirsiniz.

 

Leave a Reply